Ústecká MHD brzy spustí elektronické jízdné, cestující zaplatí i běžnou platební kartouBezkontaktní platby kartou fungují už nějaký čas třeba v Ostravě. Zdroj: DPO  Ústí
  14.06.2019

Bezkontaktní platba kartou v MHD se stává v řadě měst jednou z možností, jak za jízdu zaplatit, navíc je takový lístek levnější. Se zavedením elektronického jízdného se dočkají i cestující v Ústí nad Labem. Dopravní podnik uvede systém do provozu 18. června. Pro cestující s platební kartou navíc vyjde jízdné o deset procent výhodněji.

"Multikanálový elektronický odbavovací systém pro městskou hromadnou dopravu, jehož základem je bezkontaktní platební karta, umožní komfortní a moderní způsob odbavení cestujících. Mezi základní přínosy bude patřit rychlost, jednoduchost a rozšíření možnosti odbavení nebo poskytnutí slevy z ceny jednotlivého jízdného při využití elektronické platby,“ řekl ředitel Dopravního podniku města Ústí nad Labem Libor Turek.

První etapu budou moci využívat cestující, kteří si zakupují obyčejné jednotlivé jízdné v hodnotě 18 korun s platností na 45 minut pro zónu 101 nebo v hodnotě 21 Kč s platností na 60 minut pro zóny 101 - 121/122/171.

A to i ti, kteří budou chtít platit běžnou platební kartou, vydanou libovolnou bankou. Těm postačí pouze přiložit bezkontaktní bankovní kartu ke čtečce při nástupu do vozu. Přiložit kartu pak musí následně i při výstupu. Cestující, který při výstupu z vozidla neprovede odhlášení se vystavuje riziku, že mu bude odečtena cena za jízdu až do konečné zastávky daného spoje linky.

S platební kartou cestující ušetří

"Tarifní jádro celého systému vyhodnotí jednotlivá přihlášení a odhlášení provedená bankovní kartou cestujícího včetně času a zón, ve kterých bylo přihlášení
nebo odhlášení provedeno. Tarifní jádro vypočte výslednou cenu jízdného pro cestujícího, kdy tuto cenu bude tvořit součet cen jednotlivých jízdenek, v závislosti na realizovaných jízdách včetně přestupů tak, aby vypočetlo pro cestujícího nejvýhodnější cenu," vysvětlil ředitel dopravního podniku.

Na dotazy k elektronickému odbavovacímu systému byla zřízena na bezplatné infolince 800 100 613
speciální volba pro rychlejší vyřešení dotazů cestujících. V provozu bude v pracovních dnech od 6 do 18 hod.

Cena jednotlivých jízdenek bude pro cestující využívající tento režim odbavování oproti papírové variantě snížena o deset procent, tedy namísto 18 korun zaplatí cestující 16,20, v případě jízdenky v hodnotě 21 korun pak cestující zaplatí 18,90.

Cestující bude mít možnost kontrolovat si vyúčtování za pomocí jedinečného kódu dopravní transakce, který najde ve svém výpisu z účtu nebo v elektronickém bankovnictví. Jedinečný kód transakce je až 10místné číslo označené zkratkou „EOS“, přičemž první dvě pozice značí rok (aktuálně tedy 19).

Na webovém rozhraní https://eshop-bpk.dpmul.cz/ budou mít cestující k dispozici modul pro přihlášení do systému. Po zadání jedinečného kódu dopravní transakce a posledních 4 čísel bezkontaktní platební karty, si cestující mohou transakce zkontrolovat nebo si vytisknout zjednodušený daňový doklad.

Pokud cestující nemá bezkontaktní platební kartu ke svému účtu, může si za částku 99 Kč zakoupit v Zákaznickém centru dopravního podniku kartu předplacenou. Zakoupené předplacené platební karty nejsou svázány s žádným běžným bankovním účtem. Cestující si kartu nabije pomocí elektronického nástroje například příkazem k úhradě ze svého běžného účtu.


Autor: ) ( red

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: