Pražský tygr Bulan se přestěhoval do Ústí. Má za úkol zachovat svůj rod  Ústí
  16.05.2019

Narodil se v roce 2017 v Praze. Odtud se nyní přestěhoval do ústecké zoologické zahrady. Řeč je o Bulanovi, tygru malajském, který bude mít za úkol reprodukčně přispět k zachování tohoto kriticky ohroženého druhu. Nejen na něj se ale mohou těšit návštěvníci ústecké zoologické zahrady. Novinkou budou také australští ptáci.

Přestože je dle slov vedoucího zoologického útvaru Lukáše Štěrby těžké umístit samce tygra malajského, v ústecké zoologické zahradě se rozhodli do tohoto rizika jít. V Evropě je totiž v zoologických zahradách pouze 15 jedinců tohoto kriticky ohroženého druhu. Bulan má být jedním z jeho zachránců.

„V českých a slovenských zahradách je chován pouze v pražské a ústecké zoo. Chov tohoto tygra vyžaduje velikou spolupráci všech zoo. Umístit samce je složité, někdy i hrozí, že budou muset být vykastrováni. U takto málo početné populace je ale velmi důležité mít reprodukce schopné jedince,“ uvedl Štěrba.

Cílem chovatelů bude postupně ho spojit s výrazně starší samicí Indrou. V tomto případě však nepůjde o množení, nýbrž o výchovu mladého tygra. Má si také zvyknout na samice a naučit se k nim chovat. „I takto může starší samice ještě něco udělat pro tygry malajské. A kdyby náhodou samice ještě zabřezla, bylo by to pro nás velké překvapení,“ doplnil vedoucí zoologického útvaru.

Nyní si nováček zahrady zvyká na nové prostředí. To pro něj není snadné, neboť zde cítí jiné pachy, slyší jiné zvuky. A navíc byl odtržen od rodičů a sestry. Není však jediným novicem v severočeské zoologické zahradě.

Úplně nová je expozice australského ptactva. Od začátku května tak lidé uvidí čejky australské, kystráčky modrolící, holuby chocholaté či neofémy. Na australské ptáky zoo vsadila cíleně. Dle ředitele zahrady Romana Končela tomu tak bylo nejen proto, že zvířata z Austrálie ještě v zoo nejsou, ale i kvůli rozšíření sklady ptačích obyvatel.


Autor: Petr JindraMísto události: Drážďanská 23, Ústí nad Labem


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: