Tučňáky svedla romantika a ústecká zoo se pyšní historickým odchovem mláďat  Ústí nad Labem
  23.05.2019

Ústecká zoologická zahrada do světa hrdě vyhlašuje skvělou zprávu. Tučňákům brýlovým se narodila dvě mláďata. Severočeská zahrada tak dokázala něco, co se nepodařilo žádné jiné v Česku ani na Slovensku. Hrdí rodiče však zatím ošetřovatele k mláďatům nepustí. Neustále mají své potomky pod dozorem.

Tučňáci brýloví jsou oblíbenými zvířaty v očích návštěvníků ústecké zoo. Jenže jejich komplikovaný způsob života motal hlavu i zkušeným chovatelům. Na sever Čech se skupina pěti samic a pěti samců stěhovala v roce 2017.

Pohlavně dospělá byla tehdy jen jedna samice. „Na nové prostředí, chovatele a režim si zvykali pomalu, pravděpodobně i kvůli tomu, že tučňáci jsou ptáci žijící v koloniích a bezpečněji se cítí ve větších skupinách, než jsme měli my,“ vysvětloval ředitel zahrady Roman Končel.

Následovaly konzultace s odborníky a na základě doporučení byla do Ústí přestěhovaná skupina z polské Wroclawi. A riskantní projekt najednou začal fungovat.

Tři noví samci a tři samice výborně zapadli do tučňáčí party. „Ihned bylo viděno několik změn v chování, kdy docházelo k větší sebejistotě jak celé skupiny, tak samotných tučňáků. Především jsme si přes zimu všímali, že se tučňáci začínají pomalu párovat,“ doplnil Končel.

Pak už mělo vše rychlý spád. U tučňáků hraje velkou roli při výběru partnera nejen jeho vzhled, ale také tanec a zpěv. Podle ošetřovatele Lukáše Ševcovice jde o pro člověka nesnesitelný řev a křik s pobíháním okolo sebe. Výsledkem bylo utvoření párů, které bývají celoživotní. Tučňáčí romantika tak přinesla své plody.

Vznikly jak čistě anglické nebo polské páry, tak smíšené anglicko-polské. Dvě mláďata se pak narodila na základě páření polského páru - samce Alfia a samice Bobiny.


Autor: Petr JindraMísto události: Drážďanská 23, Ústí nad Labem


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: