FOTO: Medvědice Babu se vydala letadlem z ústecké zoo do Skotska

Uspaná medvědice Babu v transportní bedně. Zdroj: Zoo Ústí nad Labem

05.12.2018
Zhruba osmadvacet hodin na cestách musela přečkat samice medvěda malajského, pocházející z ústecké zoologické zahrady. Chovatelé ji letecky transportovali do Anglie, kde se medvědice Babu zařadí do chovu zoo v Edinburgu.

Medvědice odcestovala na dalekou cestu Evropou v první prosincové pondělí. Informovala o tom ve středu ústecká zoologická zahrada, ve které se samice medvěda malajského před sedmi lety narodila. 

"Dle sdělení našich zahraničních kolegů se Babu zhruba po 28 hodinách jízdy dostala do svého nového domova. Transport přečkala v pořádku a po vypuštění z transportní bedny se s chutí pustila do připraveného krmení," řekl ředitel zoo Roman Končel.

Na dlouhou cestu si však musela několik měsíců počkat. "Problém byl v tom, že Zoo Edinburgh měla dva samce, takže museli nejdříve jednoho přesunout do Zoo Arnhem, aby získali místo právě pro naši samici Babu. Jelikož se jednalo o poměrně složité transporty, naplánovali jsme je společně," vysvětlil vedoucí zoologického úseku Lukáš Štěrba.

"Před transportem jsme samozřejmě museli splnit všechny veterinární požadavky, aby byla Babu do země puštěna bez problémů. Museli jsme udělat bakteriologické a parazitologické vyšetření trusu, zároveň jsme museli doložit vakcinační schéma, především se jednalo o vzteklinu," popsal Štěrba.

"Na základě našeho potvrzení vydala skotská strana speciální dokument povolující transport, neboť Skotsko si pečlivě hlídá potencionální zavlečení vztekliny do země," dodal. 

Pak již zbývalo jen sladit přesuny – přepravní společnost převezla jednoho samce z Edinburghu do Zoo Arnhem a pokračovala s prázdnou bednou k nám do Ústí nad Labem.

"V pondělí jsme ráno Babu uspali, následně jsme ji naložili do bedny a po probuzení se vydala na dalekou cestu. V Edinburghu na ní čeká samec Rotana, který pochází z volné přírody a jeho věk je odhadován na 15 let,“ zakončil Lukáš Štěrba.

Chov medvědů malajských se v ústecké zoo datuje k roku 1987, kdy do ní přibyla skupina těchto zvířat přímo z Vietnamu. Některá z nich se následně dostala i do dalších zoo v Česku, do Olomouce či Jihlavy. 

"Jsme rádi, že se samice odchovaná v naší zoo zařadí do chovného programu, protože v Evropě je pouze 19 institucí, které tento druh chovají. Navíc je řada jedinců již přestárlých a neschopných reprodukce, takže mláďata jsou velkou vzácností," dodal ředitel ústecké zoo. 

Od roku 2011, kdy se Babu narodila, nebyl zaznamenán jediný odchov, až po sedmi letech se narodilo jedno mládě, samička Batu a také  jedno mládě v Tierparku Berlin. Před půl rokem pak přišlo na svět mládě v Zoo Chester.


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, reklamní a hudební textař. Projektový manažer a šéfredaktor zpravodajského portálu City.cz. Projekt, tehdy ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

Místo události: Drážďanská 454/23,Ústí nad Labem

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: Horké počasí trýzní i zvířata v zoo, ošetřovatelé je začali kropit vodou

  28.06.2019
  Vlna horka, která zasáhla v posledních dnech a týdnech také Česko, ovlivňují i život zvířat v zoologických zahradách....

  Ústecká MHD brzy spustí elektronické jízdné, cestující zaplatí i běžnou platební kartou

  14.06.2019
  Bezkontaktní platba kartou v MHD se stává v řadě měst jednou z možností, jak za jízdu zaplatit, navíc...

  FOTO: Vzácná mláďata tučnáků ukrývají rodiče v hnízdě, návštěvníci je zatím neuvidí

  11.06.2019
  V druhé polovině května se ústecká zoo pochlubila velkým chovatelským úspěchem – zahnízdil zde pár tučňáků...

  OBRAZEM: Lidické náměstí hrálo všemi barvami. V Ústí se představilo sedm kultur

  28.05.2019
  Rusové, Maďaři, Slováci, Bulhaři, Vietnamci, Židé a Romové se představili na ústeckém Lidickém náměstí....

  Tučňáky svedla romantika a ústecká zoo se pyšní historickým odchovem mláďat

  23.05.2019
  Ústecká zoologická zahrada do světa hrdě vyhlašuje skvělou zprávu. Tučňákům brýlovým se narodila dvě...

  Studenti univerzity třetího věku vystavují v zoo. Jejich díla zdobí pavilon slonů

  23.05.2019
  Intenzivní spolupráce ústecké zoologické zahrady a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, konkrétně studentů...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: