FOTO: Medvědice Babu se vydala letadlem z ústecké zoo do Skotska

Uspaná medvědice Babu v transportní bedně. Zdroj: Zoo Ústí nad Labem

05.12.2018
Zhruba osmadvacet hodin na cestách musela přečkat samice medvěda malajského, pocházející z ústecké zoologické zahrady. Chovatelé ji letecky transportovali do Anglie, kde se medvědice Babu zařadí do chovu zoo v Edinburgu.

Medvědice odcestovala na dalekou cestu Evropou v první prosincové pondělí. Informovala o tom ve středu ústecká zoologická zahrada, ve které se samice medvěda malajského před sedmi lety narodila. 

"Dle sdělení našich zahraničních kolegů se Babu zhruba po 28 hodinách jízdy dostala do svého nového domova. Transport přečkala v pořádku a po vypuštění z transportní bedny se s chutí pustila do připraveného krmení," řekl ředitel zoo Roman Končel.

Na dlouhou cestu si však musela několik měsíců počkat. "Problém byl v tom, že Zoo Edinburgh měla dva samce, takže museli nejdříve jednoho přesunout do Zoo Arnhem, aby získali místo právě pro naši samici Babu. Jelikož se jednalo o poměrně složité transporty, naplánovali jsme je společně," vysvětlil vedoucí zoologického úseku Lukáš Štěrba.

"Před transportem jsme samozřejmě museli splnit všechny veterinární požadavky, aby byla Babu do země puštěna bez problémů. Museli jsme udělat bakteriologické a parazitologické vyšetření trusu, zároveň jsme museli doložit vakcinační schéma, především se jednalo o vzteklinu," popsal Štěrba.

"Na základě našeho potvrzení vydala skotská strana speciální dokument povolující transport, neboť Skotsko si pečlivě hlídá potencionální zavlečení vztekliny do země," dodal. 

Pak již zbývalo jen sladit přesuny – přepravní společnost převezla jednoho samce z Edinburghu do Zoo Arnhem a pokračovala s prázdnou bednou k nám do Ústí nad Labem.

"V pondělí jsme ráno Babu uspali, následně jsme ji naložili do bedny a po probuzení se vydala na dalekou cestu. V Edinburghu na ní čeká samec Rotana, který pochází z volné přírody a jeho věk je odhadován na 15 let,“ zakončil Lukáš Štěrba.

Chov medvědů malajských se v ústecké zoo datuje k roku 1987, kdy do ní přibyla skupina těchto zvířat přímo z Vietnamu. Některá z nich se následně dostala i do dalších zoo v Česku, do Olomouce či Jihlavy. 

"Jsme rádi, že se samice odchovaná v naší zoo zařadí do chovného programu, protože v Evropě je pouze 19 institucí, které tento druh chovají. Navíc je řada jedinců již přestárlých a neschopných reprodukce, takže mláďata jsou velkou vzácností," dodal ředitel ústecké zoo. 

Od roku 2011, kdy se Babu narodila, nebyl zaznamenán jediný odchov, až po sedmi letech se narodilo jedno mládě, samička Batu a také  jedno mládě v Tierparku Berlin. Před půl rokem pak přišlo na svět mládě v Zoo Chester.

Autor: (red )

Místo události: Drážďanská 454/23,Ústí nad Labem

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Dívčí válka v Ústí. Dcera s matkou se pohádaly, mladší žena chtěla spáchat sebevraždu

  11.12.2018
  Naštěstí jen několika šrámy na těle a na duši skončila hádka dvou žen v ústecké ulici Pod Parkem. Mladší...

  Ústí se snaží pomoct bezdomovcům. Naráží však s podmínkou střízlivosti

  04.12.2018
  Klesající venkovní teploty znamenají nejen zvýšenou nutnost topení v domácnostech, ale také větší riziko...

  Opilec podlehl vánoční atmosféře. Aby se svátků dožil, musel být převezen do nemocnice

  03.12.2018
  Nejhorší smrt je z leknutí, říká se. Ještě horší je ale umrznutí před vánočními svátky. Tomu naštěstí...

  Štětí se konečně dočkalo. Most přes Labe dostane nový kabát za 200 milionů

  27.11.2018
  Dlouho očekávaná oprava mostu ve Štětí konečně nabrala reálné kontury. Slavnostní podpis smlouvy mezi...

  Narkoman ohrožoval kolemjdoucí a nadával policistům. Řešit ho bude jen přestupková komise

  26.11.2018
  Pouze přestupkové komisi se bude zpovídat narkoman z Ústí nad Labem, který na Mírovém náměstí ohrožoval...

  FOTO: Nepozorný řidič uvázl s autem v čerstvém betonu. Vyprostili ho hasiči

  21.11.2018
  Jednu z nejvyšší příček na žebříčku kuriozit by obsadil řidič z Ústí nad Labem. Ten totiž nedával pozor...