Páteční noc bude patřit kostelům. S atraktivním programem se zapojí celé Česko

Noc kostelů v roce 2019 nabízí atraktivní program napříč celým Českem. Zdroj: City.cz

24.05.2019 18:00 - 24.05.2019 23:55
Myslíte si, že duchovní svatostánky dobře znáte a už vás v nich nemá co překvapit? Páteční noc vás přesvědčí o tom, že jste možná na omylu. Noc kostelů nabídne návštěvníkům atraktivní program. Přesvědčí se o tom, že boží svatostánky nejsou jen chladným místem k rozjímání o životě a smyslu lidské existence.

Noc kostelů umožní nahlédnout do míst, kde se psaly dějiny nejen českých zemí. Zapojeny jsou svatostánky z celé republiky.

„Návštěvníci si budou moci v rámci prohlídek poslechnout hudební vystoupení, duchovní rozhovory, ochutnat mešní víno nebo nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii, nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů,“ popisovala radní Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Program v jednotlivých koutech republiky se bude lišit. V Jihlavě si lidé prohlédnou kostel a uslyší neznámé příběhy při čtení z Bible či písně z doby husitské. Brňané mají jedinečnou možnost slyšet v kostele tóny africké harfy a kytary. Pražané se občerství v kryptě, uslyší varhanní koncert či se setkají s vojenskými kaplany.

Na Pardubicku bude připravena například výstava fotografií, keramiky či obrazů. Na Královéhradecku se lidé seznámí s historií katedrály a poslechnou si koncert duchovní hudby. V Budějovicích vzdají hold Karlu Krylovi, na Plzeňsku poznají kostel všemi smysly a to vše spojí s čajovým dýchánkem na faře. Na Karlovarsku připravují ochutnávku mešních vín a kreativní vyrábění.

Chybět nesmí ani Ústecko, kde bude krom mší připravena i výstava k sedmistému výročí jmenování prvního faráře arciděkanství. Ve středních Čechách nabízí například prohlídky svatostánků a zvonic s průvodcem, na Olomoucku se lidé vydají po stopách svatého Jana Sarkandera. Na Zlínsku se návštěvníci mohou těšit třeba na kytarové zpívání. A zapojí se samozřejmě i Moravskoslezský kraj, kde se bude bdít se zpěvy z Taizé.

Noc kostelů proběhne v pátek 24. května. Seznam zapojených kostelů včetně programu naleznete na tomto odkazu.

Autor: Jindra Petr

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Horkýže Slíže, J.A.R, i třeba Vypsaná fiXa rozezní Festival Rock for Churchill

  30.08.2019 - 31.08.2019
  Horkýže Slíže, J:A:R., Vypsaná fiXa a další špičkoví interpreti se letos předvedou na festivalu Rock...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: